Proč cvičit aikidó

Pokud se zeptáte různých lidí, co cvičí Aikido dostanete často velmi různé odpovědi. Ale všichni mají jedno společné, cvičení Aikido je baví. V 90tých letech lidé u nás začínali s Aikidem, protože to bylo něco nového, co bylo trochu ovlivněno východní filosofií, která se dříve moc nesměla propagovat. Pak byla vlna lidí, kteří začínali pod vlivem raných filmu se Stevenem Seagalem, Japonci velmi často začnou na universitě a pak je to zaujme tak, že v tom pokračují. Někteří lidé hledají sebeobranu, jiným se líbí filosofie využití síly útočníka a pak jsou i takoví, pro které je důležité, že na ně nikdo netlačí (v Aikido nejsou soutěže) a mohou pracovat tempem, které jim vyhovuje.

Z hlediska západní společnosti je cvičení Aikido (a myslím, že i jiných bojových umění) zajímavé i tím, že poskytuje člověku prostor pro vyčištění hlavy. Prostě, když má člověk ve správném čase pohnout nohou, rukou, přenést váhu a to vše podle rychlosti a intenzity útoku partnera, tak opravdu nemůže myslet na své starosti v práci, či jinde. Pokud se to dobře sejde, tak člověk cvičí ve zvláštním vnitřním klidu na hranici mezi vědomím a nevědomím, někteří lidé to popisují jako meditaci v pohybu.

A pak je tu aspekt sebeobrany. Aikido rozvíjí schopnosti člověka, jeho obratnost, učí jej, jak načasovat reakci a má vysoce účinné techniky založené na využití energie útoku případně založené na systému pák na zápěstí. Na druhou stranu je si třeba uvědomit, že Aikido není nějaká magie, která by průměrnému člověku dala jasnou převahu nad 120ti kilovým profesionálním zápasníkem z MMA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *