Jak začít s aikidó

Pokud ses rozhodl/a začít cvičit Aikido, není třeba to odkládat. Naše hodiny jsou otevřeny všem úrovním, tempo hodiny a téma se vždy přizpůsobí podle cvičících a lidé, co cvičí již delší dobu se vždy snaží nově příchozím pomoci. Je to do jisté míry součást jejich tréninku, protože si musí uvědomit, jak danou věc co nejlépe vysvětlit.

První hodina na vyzkoušení je zdarma, je možné přijít ve sportovních kalhotech a tričku, později je vhodné si pořídit kimono (s výběrem můžeme poradit). Kimono se tolik netrhá a neprodírají se mu kolena, jinak je v principu možné cvičit jakémkoli cvičebním úboru, který neomezuje pohyb. Cvičí se na tatami (žíněnka) a naboso. Rovnou si Aikido vyzkoušet je lepší, než se jenom dívat, ale tak je tomu asi u všeho.

Akido často převádí energii útoku přes techniku do hodu útočníka. Jednou z prvních věcí, kterou je potřeba se naučit je pár základních vychytávek, jak udělat kotoul, či pád dozadu tak, aby si člověk neublížil. Metodika výuky pádů je postupná a dobře propracovaná, vždy se přizpůsobí individuální zdatnosti a obratnosti cvičence. Nakonec se to naučí každý a jde o první hmatatelný benefit cvičení Aikido.

Aikido nemůže cvičit člověk sám, vždy potřebuje ke cvičení technik partnera. Základním pravidlem je proto respekt k cvičebnímu partnerovi, zejména cvičit tak, aby se ani jeden z vás nezranil. Jenom tak může člověk později cvičit naplno.

Často se stává, že Aikido člověka „chytne“ a obrovsky ho baví a nejraději by cvičil pořád. Rádi v takovém případě poradíme, jak cvičit co nejvíce, například s výběrem víkendových seminářů. Je dobré využít toto období na maximum, je možné, že se člověk takto za tři měsíce posune více, než co by jinak trénoval celý rok.

V každém případě, důležitý je trénink, ne řeči kolem, takže na shledanou na tatami!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *